У 2021 р. інвестиції у проєкти ВДЕ в Центральній та Східній Європі можуть подвоїтись


На фото: Форум Сталої Енергетики Центральної та Східної Європи SEF&CISOLAR 2020


Процес декарбонізації глобальної економіки пройшов точку неповернення. 7 грудня компанія Tesla завершила торгову сесію на фондовому ринку з капіталізацією понад $600 мільярдів, обійшовши за цим показником не лише всіх виробників автомобілів, але навіть таку “глибу” Уолл-Стріт, як Berkshire Hathaway Уоррена Баффета (станом на 7 грудня капіталізація Berkshire Hathaway становила $543 мільярди). Всього за тиждень до цього акції Tesla злетіли у півтори рази - з $398 до $600. Головним драйвером для такого стрімкого росту стала новина про включення Tesla до S&P500. Ця подія є знаковою для світової економіки.


Найбільші фонди, які інвестують у Tesla та інших виробників електромобілів, а також компанії сфери відновлюваної енергетики, грають у цих галузях «у довгу», а це означає, що у світовій економіці розпочались незворотні трансформації.


Згідно опублікованим у вересні оновленим прогнозом Goldman Sachs, до 2030 р. у проекти відновлюваної енергетики на глобальному рівні буде інвестовано понад $16 трильйонів.

Одним із найпривабливіших сьогодні регіонів для інвестицій у сфері зеленої генерації є Центральна та Східна Європа.


Головними чинниками для цього є: великий природній потенціал, наявність незадіяних територій, а також превалююча питома частка традиційних джерел енергії, в тому числі теплових та атомних електростанцій, які у світлі світового тренду декарбонізаціі економіки потребують заміщення відновлюваними джерелами.


Проте у багатьох країнах регіону через економічну кризу, недоліки законодавства та корупцію розвиток відновлюваної енергетики суттєво уповільнився. До їх числа належить і Україна, проте експерти впевнені, що ренесанс у сфері зеленоі генерації розпочнеться на українському та інших східноєвропейських ринках вже у другій половині 2021 р.


Як зазначив під час свого виступу на 12-му Форумі та Виставці Сталої Енергетики Центральної та Східної Європи SEF&CISOLAR 2020 (проходив у Києві 20-22 жовтня) Директор IB Centre Europe Віталій Давій (компанія-організатор SEF&CISOLAR 2021), сьогодні інвест-банкіри виділяють 7 основних трендів у глобальній економіці, які стануть основою вибухового розвитку відновлюваної енергетики у пост-ковідний період. Зокрема:


1. Китай, як основний індустріальний двигун у відновлюваній енергетиці відновлюється швидкими темпами. У Китаї відновлюється виробництво та ланцюги поставок.

2. У більшості країн втілюються пакети економічної підтримки бізнесу та нових проєктів, спрямованих саме на формування безкарбонової економіки.

3. Вартість обладнання для зберігання електроенергії падатиме й надалі, відкриваючи величезні можливості для конкурентного виробництва «зеленої» електроенергії.

4. Багато країн зробили ставку на офшорні вітроелектростанції і потенціал розвитку цих проєктів величезний.

5. ЄС, Китай та США зробили ставку на розвиток виробництва «зеленого» водню, а це можливо лише при активному використанні відновлюваних джерел енергії для електролізу.

6. Зниження цін на сонячні модулі та комплектуючі, основою якого є технологічні досягнення і зростання виробництва.

7. Децентралізація електричних мереж, як головний тренд, неможлива без відновлюваних джерел енергії та технології зберігання енергії (energy storage).

На фото: Віталій Давій, Директор IB Centre Europe


«Сьогодні на фондовому ринку найбільше зростання демонструють акції компаній, які представляють індустрію електротранспорта, відновлювану енергетику та фармацевтику і ці тренди набирають обертів, свідченням чого є те, що найбільші інвест-фонди світу грають у цих позиція «в довгу», - підкреслив Віталій Давій.

За оцінками IB Centre, у 2021 р. інвестиції у проекти відновлюваної енергетики на глобальному рівні можуть подвоїтись у порівнянні з 2020 р. Також прискорення розвитку галузі буде спостерігатись з другої половини 2021 р. і в Україні.


Євросоюз оголосив декарбонізацію основою своєї економіки. На думку виконуючого обов'язки Голови Держенергоефективності України Костянтина Гури, такий же шлях неминуче пройдуть і інші країни, в тому числі Україна, яка має виконувати директиви ЄС.


Очільник Держенергоефективності підкреслив, що енергоємність ВВП України є однією з найвищих у світі: у 2,5 рази вище, ніж у Польші та у 3,3 рази вище ніж у Німеччині. Тому варіантів, крім «зеленого» переходу для країни просто немає.

На фото: Костянтин Гура, Виконуючий обов'язки Голови Держенергоефективності України


«Для реалізації енергетичної стратегії нам потрібно залучити до 20 млрд євро. Якщо говорити про сектор енергоефективності, то об’єм ринку нараховує 50-70 млрд євро. Завдання держави полягає в тому, щоб створити такі умови, коли бізнес працює і інвестує в ці напрямки», - зазначив Костянтин Гура.


Виклики, з якими в умовах пандемії зіштовхнулась світова економіка, негативно вливають і на галузь відновлюваної енергетики. В Україні ситуація додатково ускладнилась через нову модель енергоринку, запущену у минулому році, та корупційними діями окремих учасників ринку. У підсумку у галузі виник дисбаланс платежів та накопичились борги Державного підприємства «Гарантований покупець» перед компаніями відновлюваної енергетики.

На фото: Геннадій Іванов, заступник директора ДП "Гарантований покупець"


Під час свого виступу на SEF&CISOLAR 2021 заступник директора ДП "Гарантований покупець" Геннадій Іванов зауважив, що борги підприємства перед «зеленою» енергетикою у 2020 р. були частково погашені і у ДП сподіваються, що у 2021 р. буде втілено комплекс заходів, який зупинить приріст заборгованостей, а також буде визначено джерело для погашення всіх боргів перед учасниками ринку.


Директор державного підприємства «Енергоринок» Юрій Гнатюк пояснив, що система комерційного обліку працює неналежно. Відомо, що під час роботи старої моделі ринку накопичилась суттєва заборгованість. Втім, за рік роботи нової моделі ринку, набуто багато помилок і не вжито заходів, які б змогли виправити ситуацію. Також, за словами Юрія Гнатюка, технічний стан галузі досить низький – це пов’язано з відключеннями, неконтрольованою диспетчеризацією, відсутністю маневруючих та накопичуючих потужностей.

На фото: Юрій Гнатюк, Директор ДП «Енергоринок»


«Я пропоную об’єднатися досвідом, який покаже, що держава не займається цим питанням, то бізнес вдало закуповує програмні комплекси, допомагає виробникам якісно спрогнозувати і заробляє на цьому. Щодо заборгованостей, то ми закриємо всі питання перед учасниками ринку на початку 2021 р.», - зазначив керівник ДП «Енергоринок».


Основу галузі відновлюваної енергетики у регіоні становлять сонячна та вітрова енергетика. Однак у контексті зростаючого тренду декарбонізаціі економіки та використання ресурсів відходів також зростає увага інвесторів до сегменту біоенергетики.


Згідно даних Біоенергетичної асоціації України, галузь біоенергетики зросла з 2010 року по 2018 рік в понад 3 рази – це зростання на 31% на рік. Як повідомив під час виступу на SEF&CISOLAR 2020 голова правління асоціації Георгій Гелетуха, до 2035 р. ми зможемо спостерігати зростання розвитку галузі у 5 разів. За його словами, сьогодні 77% від усіх ВДЕ у загальному постачанні первинної енергії складає біомаса. За прогнозом Біоенергетичної асоціації України, до 2050 р. біоенергетика складатиме 42% в загальному енергобалансі України.

На фото: Георгій Гелетуха, Голова правління Біоенергетичної асоціації України


«Ми розробили дорожню карту розвитку біоенергетики в Україні до 2050 р. За її показниками, щоб досягти 42% біомаси в Україні до 2050 р. нам потрібно побудувати до 5 200 МВт електричних станцій на біомасі, до 49 650 МВт теплових станцій, що дозволить замістити газ та інше викопне паливо у обсягах до понад 22 млрд тонн нафтового еквіваленту, скоротити емісію парникових газів на 60 млн тонн. Це потребує інвестиції від 21 до 35 млрд євро, в залежності від обладнання. У галузі може бути створено до 188 тис. нових робочих місць», - зазначив Георгій Гелетуха.


Учасники ринку також бачать великий потенціал розвитку у сонячній енергетиці, проте важливою передумовою подальшого росту є підвищення технологічного рівня обліку електроенергії.


На думку засновника групи компаній Atmosfera Олексія Бадіки, потужним драйвером розвитку ринку може стати впровадження нових механізмів системи обліку і тарифікації.


За його словами, ці механізми мають бути прозорими і повинні спонукати всіх учасників ринку до розвитку. Експерт також запропонував взяти до уваги американську систему Net Metering, яка здатна спростити процедуру обліку.

На фото: Олексій Бадіка, засновник групи компаній Atmosfera


«Net Metering – це наступний, після «зеленого» тарифу крок стимулювання розвитку сегменту дрібних сонячних електростанцій, а також можливість використовувати інфраструктуру енергосистеми для оптимізації балансу споживання генерації і поліпшення економічних показників міні-СЕС. Ми вважаємо, що Net Metering здатен перезапустити ринок малих станцій для власного споживання і зробить такі проекти широкодоступними та популярними, а також дасть потужний поштовх до розвитку нової ідеї мікро- та міні- розподіленої енергетики», - пояснив Олексій Бадіка.


Надія Петрученко, Директор з розвитку бізнесу компанії SPP Development Ukraine у своїй доповіді на форумі SEF&CISOLAR звернула увагу на те, що у форматі нестабільності державних рішень і системи, коли ще шукаються відповіді на важливі питання, компанії мають приділяти достатньо уваги критеріям ефективності та продуктивності проєктів у 2021 р.

На фото: Надія Петрученко, Директор з розвитку бізнесу компанії SPP Development Ukraine


«Щоб забезпечити успішну реалізацію проекту в жорстких ринкових умовах, EPC компанія повинна мати власну повну матеріально-технічну базу, повинна мати повноцінний штат спеціалістів, а також високий кредитний рейтинг у банках. Такая компанія повинна мати можливість за власний рахунок закупити і поставити вчасно все обладнання для проекту – це показник її відношень з постачальниками. Ефективна EPC компанія повинна мати можливість надати кредит для проєкту – це показник її кредитної стабільності. Компанія повинна мати можливість повністю ввести проект в експлуатацію, показати фінансову модель цього проєкту, його перспективу, забезпечити рефінансування, якщо буде потрібно, показати можливість подальшої реалізації або перепродажу проекту і загалом підходити до співпраці з інвестором комплексно», - підкреслила Надія Петрученко.

На фото: Олександр Симонов, Директор з маркетингу та продажів, ПАТ "Одескабель"


Про надійність проєктів сталої енергетики розповів директор з маркетингу та продажів, ПАТ "Одескабель" Олександр Симонов. Експерт повідомив, що підприємство продає 80% кабелів, виготовлених з ПВХ, але вже понад 20 років вся Європа користується рішеннями зшитого поліетилену (мова йде про кабелі 1 КВ). Європейські кабелі мають велику технологічну перевагу – починаючи з розмірів (мають менші габарити) і закінчуючи тим, що вони більш термостійкі. Тому головним трендом в Україні буде зростання попиту на такого типу продукцію, і Одескабель активно розвиває її виробництво.


Зростання продуктивності сонячних модулів при одночасному зниженню їх вартості є сьогодні головним драйвером для стрімкого розвитку сонячної енергетики на глобальному ринку. Одним із лідерів у цій «гонці» є компанія Longi Solar, яка під час SEF&CISOLAR 2020 презентувала лінійку високопродуктивних модулів Hi-MO4 та Hi-MO5.


Як повідомила менеджер технічного відділу Longi Solar Моніка Жу, оновлений модуль Hi-MO4 має розмір 2094 мм, а розмір пластини М6 складає 166 мм – такий оптимізований розмір модуля значно підвищує його ефективність. Крім цього компанії вдалось значно зменшити вагу скла, яке використовується для покриття модулів.

На фото: Моніка Жу, менеджер технічного відділу Longi Solar


«Модуль надвисокої потужності був розроблений компанією для суттєвого зменшення загальної величини LCOE (середньозважена собівартість електроенергії). Це дозволяє значно покращити інвестиційну привабливість проектів. Дизайн повинен базуватися на забезпеченні надійності модулів. Тому твердження: чим більший розмір модуля - тим краще – не правильне», - зазначила під час презентації Моніка Жу.


Менеджер Longi Solar підкреслила, що пластини PERC у сонячних модулях поки що залишаються найбільш економічно ефективною технологією.


Новий погляд на розвиток ринку та проєктів відновлюваної енергетики представив CEO компанії ETL Group Денис Косой. За його словами, основні затрати на EPC в Україні складають обладнання, матеріали, витрати на будівництво, проєктну документацію, узгодження та приєднання до мереж.

На фото: Денис Косой, CEO ETL Group


«Щодо сонячних модулів, то їх вартість за останні 8 років знизилась у понад 2 рази, в той час як щільність потужності модуля на м кв зросла у півтора рази за останні 10 років. Потужність інверторів за останні 11 років зросла в 11 разів. Якщо дивитися на аналіз за останні 10 років, то вартість на 1 юніт продукції (модуля або інвертора) знизилась практично в 4 рази, у 3,5 рази витрати на транспортування і на +220% зросла продуктивність. За останні 2 роки вартість обладнання знизилась на 25%, на транспортуванні можна зекономити 17%, а продуктивність зросла на 15%. Все це дозволяє зменшити вартість проєкту на 24%», - поділився даними Денис Косой.


За словами директора компанії Avenston Дмитра Лукомського, світовий показник LCOE для сонячної енергетики знизився з 2010 року на 82% - це говорить про те, що сонячна енергетика все більше стає конкурентоспроможною традиційній енергетиці, а також доступною для споживачів.

На фото: Дмитро Лукомський, CEO Avenston


«При будівництві проєкту СЕСд для власних потреб діють сприятливі фактори, а саме: невичерпність сонячної енергії, висока рентабельність (строк окупності 5-7 років), доступна вартість будівництва, низькі затрати на ремонт та обслуговування, скорочення витрат на електропостачання і відсутність необхідності узгодження СЕС з держрегулятором», - пояснив Дмитро Лукомський.


Сповільнення розвитку відновлюваної енергетики в Україні через системні та коньюнктурні проблеми призвело до зміни бізнес моделей та структури продажів багатьох гравців.


Зокрема, за словами CEO Photomate LLC Антона Абрамова, за останній рік структура продажів компанії (представляє лінійку інвесторів Huawei) суттєво змінилась. У 2020 р. більше половини (54%) всіх продажів Photomate було зроблено у Польші, в Україні цей показник склав 16%. Для порівняння у 2019 р. частка України у структурі продажів становила близько 70-80%.

На фото: Антон Абрамов, CEO Photomate


«Ми плануємо продати до кінця 2020 р. обладнання на приблизно 300-350 МВт», - повідомив Антон Абрамов.


Стимулом для прискорення будівництва нових об`єктів відновлюваної енергетики стане діджиталізація галузі та використання штучного інтелекту, що у свою чергу повністю змінить ландшафт індустрії.


Такі технології вже використовує компанія Huawei, наприклад підтримка енергосистеми відбувається завдяки технології AI Boost в інверторах. Старший продакт менеджер Huawei Олександр Альохін розповів про те, що більшість нових інверторів матимуть захист від виникнення дуги AFCI.

На фото: Олександр Альохін, Старший продакт менеджер Huawei


«Ми вважаємо, що це найкраще рішення, адже в боротьбі за ККД та компактністю більшість виробників вже досягли межі, але де реально можна розвиватись далі - це розумні функції, функції покращення безпеки. І використання цих функцій стало можливим завдяки штучному інтелекту і нейромережам», - підкреслив Олександр Альохін.


Під час своєї доповіді Євген Придатко, менеджер з розвитку бізнесу в СНД, Jinko Solar поділився останніми досягненнями у виробництві високоефективних модулів. Одним із бестселлерів компанії є модулі лінійки Tiger PRO – це модулі, потужністю до 585 Вт. За словами експерта, одна з головних відмінностей цього модуля – Tiling ribbon (TR, в перекладі з англ. «черепична стрічка»).

На фото: Євген Придатко, Менеджер з розвитку бізнесу в СНД, Jinko Solar


«Наші інженери змогли розробити такий модуль, в якому майже немає відстані між комірками, а комірки, як черепиця на даху, накладені одна на одну. Таким чином ми досягли підвищеної ефективності модуля і відповідно ефективність модуля впливає на всі інші показники в проєкті, в тому числі на середньозважену собівартість електроенергії, на фінансові показники, на окупність, на вартість BOS (balance of system) проєкту», - розповів про одне із досягнень Jinko Solar Євген Придатко.


Олександр Кубанкін, директор компанії Solars Ukraine нагадав всім учасникам ринку про місію, яка всіх об'єднує – популяризація альтернативних джерел енергії.

На фото: Олександр Кубанкін, директор компанії Solars Ukraine


«Ми маємо стати справжніми провайдерами альтернативної енергії, бути надійними партнерами для тих, хто прагне енергетичної незалежності. Це може зробити кожен. По-перше, нести відповідальність за якість технологій, яка завозиться в Україну, перевіряти сертифікати. По-друге, робити високоточні інженерні та економічні прорахунки СЕС. По-третє, забезпечувати надійний технічний і економічний прорахунок сонячної станції, забезпечувати професійний юридичний консалтинг та сервіс щодо підключення станції, залишатися на постійному, цілодобовому зв’язку з клієнтами. І по-четверте, слідкувати за інноваціями і гарантувати можливість оновлення приватних СЕС», - додав Олександр Кубанкін.


Головна галузева подія 12-й Міжнародний Форум та Виставка сталої енергетики Центральної та Східної Європи SEF&CISOLAR 2020 відбувся 20-22 жовтня. Учасниками події стали понад 700 делегатів офлайн та онлайн, власники та топ-менеджери компаній, з 39 країн.


На бізнес-форумі виступили понад 50 експертів у сфері відновлюваної енергетики та енергоефективності, високих технологій а також високопосадовці, які представляють енергетичний сектор та регуляторні органи.


Під час виставки SEF&CISOLAR 2020 понад 50 компаній представили останні тренди та розробки в галузі сталої енергетики, інноваційну продукцію та модернізовані рішення для розвитку домашніх та промислових проектів сталої енергетики.


Партнерами SEF&CISOLAR 2020 стали:

Діджитал партнер – Recom

Спонсор B2B та лаунж-зони – ETL Group

Мегават спонсори – Solar Steelconstruction, SPP Development Ukraine, Huawei, Photomate, Atmosfera, Jinko Solar, JA Solar, Avenston, KNESS, Longi

Кіловат спонсори - ПАТ Одескабель, Risen, Solars, AIDI Solar

H2O спонсор – Solis

Юридичний партнер – Гончарук та партнери

Організатор і продюсер SEF&CISOLAR 2020– Центр інноваційного бізнесу (IB Centre).


Найближча галузева подія IB Centre — 10-та Конференція та Виставка Сонячної Енергетики Центральної та Східної Європи CISOLAR 2021, відбудеться у Києві 25-27 травня 2021.

Детальніше дізнатися про події IB Centre:

www.ibcentre.org за тел.: +38 044 383 03 56 або за ел. адресою: info@ibcentre.orgДо зустрічі на CISOLAR 2021!


Избранные посты
Recent Posts
Архив
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Мы в соцсетях
Поиск по тегам

Оставайтесь с нами на связи:

  • LinkedIn
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram

Copyright © 2016-2020 IBcentre Inc.  All rights reserved.   Privacy Policy